Facebook Twitter Email

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost nominalizată printre propunerile pentru cea mai frumoasă lovitură a lunii septembrie pe site-ul WTA, cu un schimb de mingi din meciul cu Johanna Konta, de la Wuhan.

Halep a câștigat faza cu un forehand în cross, la scorul de 4-1 în setul decisiv, când britanica avea minge de break. Konta a produs surpriza în meciul din optimile turneului de la Wuhan, câștigând cu 6-3, 3-6, 7-5, după ce Simona a condus cu 5-1 în setul al treilea.

Celelalte nominalizări sunt Ana Ivanovic (la Tokyo), Agnieszka Radwanska (Tokyo), Maria Șarapova (Wuhan) și Johanna Konta (la Wuhan, cu Venus Williams).

Fanii pot vota pe site-ul WTA până joi, iar rezultatele vor fi anunțate vineri.

Simona Halep a câștigat de două ori anul acesta ancheta de cea mai frumoasă lovitură a lunii, în februarie și august, în rest victoria revenind Mariei Șarapova (ianuarie), polonezei Agnieszka Radwanska (martie și mai), germancei Angelique Kerber (aprilie) și sârboaicei Ana Ivanovic (iunie).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea)