Facebook Twitter Email

Tânărul Nicolae Sorin Mitrofan a reușit, marți, Montafon Nordic Sport Centre din Austria, cel mai bun rezultat din istoria participărilor Romaniei la edițiile de iarnă ale Festivalului Olimpic al Tineretului European în competiția de sărituri cu schiurile, locul 5 la la trambulina HS 108 m, în cadrul FOTE 2015, din Vorarlberg (Austria) și Liechtenstein.

La debutul său într-o competiție internațională, Mitrofan se afla pe poziția a 13-a după prima manșă, dar în finală a urcat opt locuri, având un total de 236,4 puncte, relatează site-ul Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR).

Concursul a fost câștigat de finlandezul Niko Kytoesaho (271,3 p), urmat de slovenul Domec Prevc (244,3 p) și de polonezul Dawid Jarzabek (242,9 p). Norvegianul Jesper Oedegaard, ocupantul locului patru, a ratat podiumul pentru numai o sutime (242,8 p). Celălalt român din competiție, Ștefan Valentin Blega, a ocupat locul 22, cu 213,2 puncte

”A fost o competiție extrem de grea”, a declarat Nicolae Sorin Mitrofan imediat după concurs. ”Au fost mulți sportivi foarte valoroși care au sărit foarte bine. De la București am plecat cu gândul la o clasare în primele șase locuri și îmi doream foarte mult să termin cât mai sus în clasament. Mi-a fost frică să nu greșesc în manșa a doua, finala, și din fericire am reușit o săritura mai bună decât în prima rundă, deși vremea a fost mai rea, cu vânt puternic din spate. Practic, acest vânt i-a incomodat pe foarte mulți concurenți, care au sărit mai slab decât mine. Sper ca și la echipe să reușim o figură frumoasă”, a mai spus Mitrofan (17 ani), care a început sportul de performanță în urma cu șapte ani.

”Este un rezultat foarte bun, care demonstrează ca investițiile în săriturile cu schiurile din România, din ultimii ani, nu au fost în zadar”, a spus Puiu Gașpar, secretarul general al Federației Române de Schi și Biatlon (FRSB).

”Evoluția ambilor sportivi români în competiția masculină individuală de sărituri cu schiurile este lăudabilă. Atât Sorin Mitrofan, care a ocupat cel mai bun loc din istoria participării săritorilor cu schiurile la o ediție a FOTE, cât și Valentin Blega au dat dovadă de multă seriozitate și ambiție. Să nu uităm că Valentin Blega a căzut la antrenamente, dar a reușit să depășească momentul și să se califice în finala FOTE. Suntem convinși că, așa cum ne-am propus la demararea proiectului de revitalizare a săriturilor cu schiurile din România, în 2018-2020 vom avea un săritor român în top 10 mondial”, a mai spus Gașpar.

În competiția feminină de sărituri cu schiurile de la trambulina HS 66 m, unde au fost înscrise 52 de participante, ambele reprezentante ale României s-au calificat în finală, unde au evoluat primele 27 clasate. La final, Bianca Elena Ștefănuță s-a clasat pe locul 17, cu 170,8 puncte, iar Raluca Iulia Ștefan pe locul 24, cu 129 puncte.

La biatlon, în proba masculină de sprint 7,5 km, Raul Antonio Flore a ocupat locul 13, cu timpul 26 min 19 sec, Tamas Koncsag s-a clasat pe locul 23, cu timpul de 26 min 58 sec 8/10, Daniel Munteanu a sosit pe locul 41, în 28 min 02 sec 1/10, iar Florin Ungureanu a încheiat pe locul 44 (din 80), cu timpul de 28 min 12 sec 2/10.

La feminin, în cursa de 6 km sprint, Florina Iulia Dănilă a sosit a 34-a, cu timpul de 24 min 30 sec 4/10, Ana Larisa Cotruș pe locul 35, în 24 min 30 sec 5/10, iar Maria Luisa Rășină pe locul 53 (din 79 de concurente), cu timpul 25 min 39 sec 8/10.

Schioarea română Andra Corinne Ghislaine Caill a ocupat locul 48 în proba feminină de slalom, cu timpul de 1 min 56 sec 37/100 (52 sec 94/100 în prima manșă, 54 sec 11/100 în manșa secundă), iar Mara Teodora Ciobanu a terminat pe locul 51, cu timpul 1 min 56 sec 37/100, din 86 de schioare care au luat startul.

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea)